Očekávaný Nokia N900 PR1.3 můžete stahovat

Flattr this!

Během odpoledne se na telefonu objevil žlutý vykřičník symbolizující dostupné aktualizace, nejčastěji aplikací třetích stran. Tentokrát zde ale čekalo příjemné překvapení v podobě očekávané aktualizace systému Maemo – PR1.3. Očekávané zejména kvůli ohlášené možnosti tzv. dualbootu pro vývojáře, tj. při startu zařízení může Nokia N900 jako první telefon nabídnout výběr operačního systému podobně jako je tomu na velkém desktopu.

screenshot Maemo PR1.3

Aktualizace je označena jako firmware verze 20.2010.36-2 a informace jsou prozatím trochu skoupé, podrobný changelog se mi nepodařilo zatím zajistit. Nicméně podle popisu aktualizace přináší podporu PC Ovi Suite pro lepší synchronizaci zpráv a souborů mezi telefonem a počítačem (dosud pro Nokii N900 bylo nutné používat starý dobrý Nokia PC Suite), podle některých spekulací je to i příprava k očekávané plné Ovi navigaci. Kromě toho aktualizace obsahuje spoustu vylepšení a podle ohlasů z Twitteru je možné soudit, že přístroj běhá mnohem svižněji. Alespoň v některých aplikacích jako jsou populární hra Angry Birds nebo Joiku WiFi Hot Spot. To zatím nemohu ověřit.

Současně s aktualizací se objevili také balíčky knihoven Qt 4.7, které mají přinést očekávanou kompatibilitu aplikací pro stávající Maemo 5.0 a ohlášené MeeGo 1.1. Aplikace psaná s využitím knihoven Qt 4.7 by měla být schopna běhu nad oběma zmíněnými systémy bez větších problémů. Vývojáři WordPress klienta pro Maemo potvrdili na svém blogu, že testovali Qt 4.6 aplikace na aktualizovaném systému a nenarazili na žádný větší problém.

Nokia N900 update

Velikost samotného firmware je 87.2MB, s Qt 4.7 knihovnami se však může vyšplhat až na 200MB, proto se může stát, že instalační program zahlásí nedostatek místa. V tom případě je doporučeno odinstalovat některé aplikace, restartovat zařízení a začít s aktualizací znova. A jako při každé aktualizaci, je doporučeno provést zálohu vašich dat, aktualizace je na vaše vlastní nebezpečí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv