Konfigurovat wifi kanál v paneláku je nutnost

Posted by

Dneska jsem u tchýně přenastavoval wifi router. Stěžovala si, že už dlouhodobě je ten internet čím dál více pomalejší a že poskytovatel ji odkázal na helpline, kam se ale bojí zavolat, protože tam na ní budou mluvit technicky. Gábi zase nemohla z home office od maminky pracovat, jak v práci slíbila, protože díky nestabilnímu spojení se nemohla dostat na firemní vépéenku. Nejdříve jsme diskutovali možnou změnu poskytovatele, kterou jsme ukončili s tím, že se na to nejdřív podívám. Sice je možné, že by se kvalita spojení zhoršila, ale o tak moc? Ještě před půl rokem bylo všechno v pořádku a běhalo jak mělo.

Po základním změření kvality signálu v různých částech bytu bylo jasné, že signál je rušen, protože i  blízkosti wifi routeru docházelo k častým výpadkům a v okolí v různých časových okamžicích bylo k dispozici deset různých wifi sítí. Takže bude asi nutné změnit kanál, na kterém wifi router pracuje. To by nebylo nic těžkého, kdyby ten technik, který instaloval tchýni wifi připojení, by se obtěžoval tím, že když už mění heslo pro přístup do konfigurace wifi routeru, tak jej taky uživateli zanechá. A nebo ještě lépe, celé nastavení někam napíše. Tchýně totiž disponovala jen listem papíru, kam jí dotyčný napsal název její sítě (ssid) a heslo. Což je teda dost málo.

První věcí bylo tedy zjistit nastavení u poskytovatele. Zavolal jsem tedy na linku uvedenou ve smlouvě, kde se ozvala operátorka. Když jsem jí vysvětlil, co mám za problém, začala panikařit, že potřebné nastavení ona nezná, a že mi dá číslo na servisního technika. Obrátil jsem oči v sloup a nejdřív jsem chtěl opravdu tomu technikovi volat, jelikož mi bylo jasné, že slečna na konci drátu není v této oblasti zrovna zdatná (budiž ale poznamenáno, že to nemusí být nutně její chyba, jak vyplynulo dále). Nicméně jsem se nedal, a dobře jsem udělal. Operátorka mi nakonec sdělila všechno, co tam o každém uživateli má k dispozici, i když ona sama neměla ponětí, že jde o údaje, které jsou potřebné ke konfiguraci wifi routeru (jako jsou ip adresa, maska podsítě, brána a dns servery). Napoprvé dala dns servery, za čtyři minuty v dalším telefonátu další údaje. Musela je vyhledat v Systému, což chvíli trvá, jak mi nešťastným hlasem oznámila. Nešťastná být ale nemusela, protože svoji úlohu splnila a teď už bylo možné použít tlačítko reset na routeru pro návrat k původní konfiguraci včetně hesla ke konfiguraci.

Další krokem bylo zjistit, na který kanál má být wifi router nastaven. Nejdřív jsem nainstaloval NetStumbler, ale ouha, nefungoval a psal, že na tchýnině notebooku je nestandardní hardware. Což ale rozhodně není pravda, a po chvíli googlování bylo řešení jasné. NetStumbler totiž nefunguje na Vistách, takže jsem nainstaloval NetSurveyor a po spuštění nevěděl, jestli se mám smát. Čtyři sítě (včetně tchýniny) byly na kanálu 1, tři na kanálu 6 a zbytek rozhozen na trojce a devítce. Kanály 1, 6, 11 a někdy i 14 jsou totiž obecně doporučeny v každém manuálu pro konfiguraci, jelikož při jejich použití nedochází k nežádoucím interferencím. Jenže už lidem nedochází, že je to pravda pouze v případě, pokud je jejich využití výlučné, což znamená, že daný kanál používá právě jeden wifi router nebo jiné zařízení emitující signál. Většina lidí ponechá wifi router v implicitním nastavení (protože tomu nerozumí) od výrobce, který zase v tomto nastavení používá většinou právě kanály 1, 6, 11 a 14. Ale největším zlem jsou technici, co to lidem zapojují, ti se většinou neobtěžují něco měnit, hlavně, že se objevila stránka Seznamu. Pokud si pak na jednom místě (jako je panelák) více lidí pořídí vlastní wifi síť, neštěstí je hotovo. Všichni si stěžují, že ten internet nefunguje, někteří volají na help linky, kde jim neumějí pomoci….

Nechal jsem NetSurveyor několik hodin monitorovat wifi sítě v okolí, pak vybral kanál s nejmenší interferencí, přenastavil celý wifi router (včetně vylepšení zabezpečení z WEP na WPA2 jak na routeru, tak na noteboocích), jeho nastavení zazálohoval a teď už internet frčí jako už dlouho ne.

One comment

  1. Dobrý den pane Brůho,
    dnes jsem narazila na Váš článek při hledání informací o nastavení wifi routeru. Bydlíme, stejně jako Vaše tchýně, v paneláku, a poslední dobou chytáme signál (a to jen velmi slabý), pouze v těsném okolí routeru (max 2m).

    Neměl byste nějaký podrobnější návod, jak a co nastavit, aby nám to “frčelo jako už dlouho ne”? 🙂

    Díky za jakoukoliv odpověď a přeji pěkné svátky,
    Petra H.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *